نحوه استفاده از شاخه های مختلف مخازن لینوکس کالی

مخزن یا Repository کالی شاخه‌ یا در اصطلاح انشعاب های (branches) مختلفی برای انتخاب دارد که باید وقت گذاشت و بر اساس نیاز بهترین انشعاب را انتخاب کرد.

تعاریف

Repository: مخزن نرم افزاری (software repository) یا به صورت اختصار repo، محل ذخیره سازی نرم افزار ها است که به صورت لیست شده، نرم افزارها را در خود جای داده است.

Branch: هر مخزن ممکن است انشعاب های مختلفی داشته باشد که شامل نرم افزارها با نسخه متفاوتی از هم است.

انشعاب ها در لینوکس کالی

Linux Kali انشعاب‌های متعددی دارد که به کاربران اجازهٔ تصمیم‌گیری دربارهٔ نحوهٔ به‌روزرسانی بسته‌هایشان را می‌دهد. لینوکس کالی از خیلی جهات، همانند استفاده از انشعاب ها، شبیه Debian است چرا که بر اساس توزیع Debian ساخته شده است.
در کالی و هر لینوکس دیگر، ممکن است همزمان چند انشعاب فعال وجود داشته باشند. بااین حال، جابه‌جایی بین انشعاب‌ها مشکلاتی ایجاد می‌کند، چون در بیشتر اوقات بسته‌ها در نسخه‌های مختلفی هستند، و در موارد خاص، ممکن است غیرقابل دسترس باشند یا به پایداری لازم نرسیده باشند.

اگر با مشکل بروزرسانی در Kali مواجه شده اید و یا اینکه می خواهید که به حالت اولیه مخازن مورد استفاده را برگردانید، مطلب زیر را مطالعه نمایید:

رفع مشکل بروزرسانی Kali بعد از نصب

انشعاب‌های زیر، انشعاب های  اصلی‌ هستند که پرکاربردتر و پایدارترند و به همین دلیل آنها را غالباً «ایمن» قلمداد می کنیم.

  • kali-rolling:  انشعاب اصلی و پیش‌فرضی است که استفاده از آن توصیه می شود. این انشعاب دائماً به‌روزرسانی می‌شود، زیرا از kali-dev به این انشعاب منتقل می شوند ولی  قبل از آن توسط تیم Kali  اطمینان حاصل می‌شود که بسته‌های مورد نظر پایدار هستند و بعد از بررسی،  آنها را با بسته‌های kali-rolling-only ترکیب می‌کند. هر از چندگاهی، به دلیل باگ‌های debian-testing، ممکن است باگ از آن مخازن به مخازن کالی راه یابد..
  • kali-last-snapshot: انشعابی از کالی است که اگر کاربران کنترل استانداردتر نرم‌افزار را بخواهند می‌توانند از آن استفاده کنند. در تمام نسخه‌های عرضه‌شدهٔ جدید، کد ها فریز می‌شوند و kali-rolling در kali-last-snapshot ادغام می‌شود که کاربران تمام به‌روزرسانی‌های نسخه‌های منتشرشده بین دو نسخه منتشر شده از کالی را (مثلا 2019.3 -> 2019.4 ) را دریافت خواهند کرد.  این انشعاب غالباً پایدارتر است، زیرا بسته‌ها به‌روزرسانی نمی‌شوند مگر تا زمان انتشار نسخهٔ بعدی که آزمایش نسخه های جدید با موفقیت به اتما مرسیده باشد. این «امن‌ترین» گزینه برای انتخاب می باشد.

معمولا به مخازن زیر احتیاج پیدا نمی کنید مگر در موارد خاص:

  • kali-experimental: انشعابی است که گروه کالی بر روی بسته ها در حال کار و بررسی هستند.
  • kali-bleeding-edge:  حاوی بسته‌هایی است که به‌صورت خودکار از مخازن بالادستی gitاز طریق به‌روزرسانی می‌شوند. احتمال ناپایدار بودن این انشعاب بسیار بالا است.

 

انشعاب های Development

  • Kali-dev: نسخهٔ Development کالی است. این نسخه از ترکیب سه انشعاب دیگر ساخته می‌شود: kali-dev-only، kali-debian-picks، و debian-testing.این انشعاب عمدتاً برای ادغام به‌روزرسانی‌های دبین (Debian) با تغییراتی که توسط کالی نگهداری می‌شود به کار می‌رود.
  • kali-dev-only: انشعاب خاص Development است که شامل بسته‌های مخصوص کالی است. این انشعاب به صورت خودکار با kali-dev ادغام می‌شود.
  • kali-rolling-only: انشعابی که شامل بسته های نرم افزاری است که باید هر چه سریعتر به  kali-rolling اضافه و بروز شوند.

 

انشعاب‌های مورد استفاده برای کمک به سایر انشعاب‌ها

  • kali-debian-picks: حاوی بسته‌‌های گلچین‌شده از debian-experimental و debian-unstable است. این انشعاب به طور خودکار در kali-dev ادغام می‌شود.
  • debian-testing: در اصطلاح mirror یا همان آینه توزیع تست دبیان است که از آن برای ساخت kali-dev استفاده می‌شود.
  • debian-experimental و debian-unstable: شامل mirror هایی است که برای بسته‌های خاصی که قرار است گلچین شوند و به کالی اضافه شوند، می شود.
       
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x